2017 Sweat Shaker XC
June 24, 2017
Mid Michigan Community College - Harrison, Michigan

Division: Elite Men

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
374 Scott Quiring www.quiringcycles.net 1:58:12.9 14.21

2
515 Marc Walters RBS Cycling Team 1:58:43.5 14.15

3
516 Jeremey Merz MPI - Main Street Bicycles 2:02:02.9 13.77

4
568 Noah Yonker Village Racing 2:04:57.8 13.45

5
579 Rob Martin My Auto Group/Verplank 2:05:32.2 13.38

6
532 Tim Coffey Einstein Racing Short's Brewing 2:05:32.4 13.38

7
580 Josh Zelinski Hagerty Cycling 2:06:21.0 13.30

8
567 Jason Buccellato RBS Cycling Team 2:06:30.0 13.28
DNF 517 Quinn Notarian


Division: Elite-Expert Single Speed

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
583 Jacob Burtt Speed merchants 2:04:42.6 13.47

2
381 Todd Blumerick Mom & Pop Racing p/b Sweet Bikes 2:11:22.8 12.79

3
382 Dennis Jensen Freewheeler Racing 2:30:13.7 11.18


Division: Elite-Expert Fat Bike

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
380 James Withers 2:16:57.2 12.27

2
378 Todd Rillema Freewheeler Racing 2:24:43.2 11.61

3
379 Ryan Sullivan Ray's Bike Shop 2:35:33.5 10.80

4
377 gregory lamay Cream Corn 2:40:38.0 10.46
DNF 562 Tina Dominic


Division: Expert Men 29 and Under

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
510 Jeff Simpson Ray's Bike Shop 2:08:11.8 13.11

2
570 Nick Zambeck Jack's Bicycle Shop 2:08:30.0 13.07

3
543 Blake Howard Performance Sports Turf 2:11:24.2 12.79

4
384 Sam GeBuys Speed Merchants 2:17:12.9 12.24

5
527 Greg Schultz Michigan Tech University 2:18:46.7 12.11

6
383 Grant Clarkson "Gursky Mannschaft 2:20:31.7 11.96


Division: Expert Men 30-39

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
559 John O'Hearn M22 2:05:02.8 13.44

2
511 Joshua Smith Spoke Life Cycles 2:15:57.7 12.36

3
385 Jason Crockett Revolution Racing 2:17:20.3 12.23

4
386 Nicholas Dornik 2:19:13.0 12.07

5
387 Florian Klein 2:37:52.8 10.64


Division: Expert Men 40-49

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
397 Hugh Smallwood 2:05:20.2 13.40

2
558 Mayford Combs Alger Bikes 2:05:33.8 13.38

3
388 Jeff Adamcik Bicycle HQ 2:06:00.9 13.33

4
578 Jon Zelinski 2:07:21.7 13.19

5
390 Robert Frank RBS Cycling Team 2:07:49.2 13.14

6
581 Rob Selle RBS Cycling Team 2:11:09.5 12.81

7
392 Eric Langley Freewheeler Racing 2:13:35.3 12.58

8
533 Troy Eddy Stubway Riders 2:14:45.6 12.47

9
566 David Moore RBS Cycling Team 2:15:16.4 12.42

10
531 Michael Ring Motorless Motion 2:17:34.9 12.21

11
394 Matt LeVasseur Group W 2:17:56.8 12.18

12
395 Yensen Schwab 2:18:50.0 12.10

13
396 Kenneth Sipe Custer Cyclery / Territorial Brewing / Giant Bicycles/ Kong Coolers 2:18:54.0 12.10

14
393 Jon Lehner Stubway Riders 2:25:47.5 11.52

15
569 Jeremy Daum Team J/Tree Trek 2:26:33.7 11.46

16
389 Sky Foster Spin Bicycle Shop/Cinnaire-AutoLab 2:30:51.6 11.14

17
391 Andy Hilder 2:34:36.2 10.87
DNF 398 R Thomlinson


Division: Expert Men 50 and Over

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
576 Armando Vega MPI - Main Street Bicycles 2:08:41.5 13.06

2
546 Craig Gietzen Speed merchants 2:10:08.9 12.91

3
400 Gregory Danforth Twisted Stone/ Latitude 45 2:12:09.4 12.71

4
539 Jimmi McMurray Freewheeler Racing 2:14:07.2 12.53

5
564 Lewis Tripp 2:15:52.2 12.37

6
399 Elson Boles Stubway 2:16:57.0 12.27

7
582 Dan Checkowsky KLM/ 2:18:49.7 12.10

8
528 Doug Queener Hometown Bicycles 2:19:15.6 12.06

9
401 Chris Gauden 2:20:21.2 11.97

10
404 JOHN Kennedy 2:21:47.4 11.85

11
405 James kovacik Chain Reaction 2:26:52.5 11.44

12
512 Greg Witt RBS Cycling Team 2:28:09.9 11.34

13
406 Peter Worden Hagerty Cycling 2:30:05.0 11.19
DNF 540 William Shaver
DNS 402 Steve Hoffman
DNS 403 Matt Hoyt


Division: Elite Women

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
375 Siobhan Kelly 2:20:02.2 12.00

2
376 Wendy Zamzow-Blumerick Mom & Pop Racing p/b Sweet Bikes 2:20:34.1 11.95

3
571 Lexxie Mapes Ray's Bike Shop 2:21:34.8 11.87

4
555 Lisa Selle RBS Cycling Team 2:25:48.4 11.52


Division: Expert Women

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
412 Emma Schwab Hagerty 2:32:49.9 10.99

2
410 Katie Keen 2:40:43.7 10.45

3
526 Olga Negrut Hometown Bicycles 2:41:42.3 10.39

4
411 Christina Peek www.quiringcycles.net 2:46:28.4 10.09

5
408 Joyce Danforth Twisted Stone/ Latitude 45 2:51:29.5 9.80

6
466 Katie Lucas Team renegade 2:51:44.8 9.78
DNF 413 Cynthia Tomlinson
DNS 407 barbara beauregard
DNS 409 Christa Hoyt

Division: Sport-Beginner Single Speed

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
549 Justin McLosky Team Cuzn Racing 1:09:43.1 12.05

2
475 John Keyes 1:10:03.8 11.99

3
472 Jason Bialke Wendys spicy chicken nuggets 1:11:01.3 11.83

4
584 Kevin LaRoe Wheels In Motion 1:19:00.9 10.63

5
473 Pam Bufe Latitude 45/Twisted Stone 1:31:58.8 9.13

6
474 JAMES CULLISON ROLL MODELS RACING 1:52:10.7 7.49
DNF 563 Chris Locricchio
DNS 471 Jagminder S Bains


Division: Sport Fat Bike

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
523 Michael Gregory Freewheeler Racing 1:12:17.9 11.62

2
414 Bob Kidder Terrys Cycle 1:15:50.9 11.08

3
415 Andrea Pawz Mata 1:41:45.5 8.26
DNF 556 Brad Rivard


Division: Sport Men Clydesdale

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
464 Chris Ostberg 1:09:46.6 12.04

2
537 Jason Spring R2R 1:13:04.8 11.50

3
535 Brandon Munson R2R Racing 1:13:24.2 11.44

4
553 Greg Foster Custer Cyclery / 1:15:54.0 11.07

5
554 David Watters KTM Midwest Racing 1:17:12.2 10.88

6
463 Jerry Neal Terry's Cycle 1:17:58.4 10.77

7
545 Sean Lipovsky 1:18:16.7 10.73

8
462 Aaron Maike 1:18:41.2 10.68

9
460 Joseph Borro R2R Racing 1:27:08.5 9.64

10
461 Mike Gonyea 1:37:20.2 8.63


Division: Sport Men 11-14

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
542 Luke Leslie 1:12:48.2 11.54

2
544 Brock Howard Performance Sports Turf 1:13:03.9 11.50

3
418 Noah Gonyea Epic Mountain Bike 1:20:44.6 10.40

4
483 Dylan Zamzow-Masters Mom & Pop Racing/Sweet Bikes 1:35:21.7 8.81


Division: Sport Men 15-18

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
419 Sawyer Shafer ATHLETIC MENTORS/ GREENWARE USA 1:08:50.9 12.20

2
420 Ryan Zamzow-Masters Mom & Pop Racing/Sweet Bikes 1:12:34.4 11.58

3
417 Jared Dunham Zaremba Equipment 1:25:05.2 9.87

4
416 Ciaran Dinsmore 1:31:09.1 9.22


Division: Sport Men 19-29

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
423 Luke Hubbard Cross Country Cycle 1:07:30.4 12.44

2
565 Mark Denton 1:10:42.9 11.88

3
522 Ethan Wehman Subaru of Muskegon 1:14:48.4 11.23

4
421 Kirk Ciarrocchi R2R Racing 1:14:51.6 11.22

5
425 Phil Reske R2r Racing 1:16:00.6 11.05

6
422 Bobby Flake 1:17:58.7 10.77

7
424 Cody Madsen 1:26:51.8 9.67


Division: Sport Men 30-34

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
524 Brian McPherson Cramba 1:10:13.6 11.96

2
529 Jordan Smith Freewheeler Racing 1:17:28.3 10.84

3
426 Donny Hefner Revolution Racing 1:18:41.7 10.68

4
573 Tyson Haynes 1:19:51.5 10.52

5
427 John Jeske 1:24:26.5 9.95


Division: Sport Men 35-39

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
428 Brandon Bender Village Racing 1:09:37.5 12.07

2
574 Jakub Malarz Revolution Racing 1:11:54.5 11.68

3
432 Mike Smith Camp Kaskitowa 1:12:04.0 11.66

4
431 Hank Passmore R2R Racing 1:12:57.7 11.51

5
429 Dan Diffin 1:26:36.5 9.70
DNS 430 Ricardo Llorens


Division: Sport Men 40-44

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
536 Zach Verkerke KLM/Cold Stone 1:06:05.8 12.71

2
436 Scott Kruisenga Speed Merchants 1:11:03.0 11.82

3
433 Matt Deckard DPSM 1:12:01.2 11.66

4
435 Byrne Johnson Custer Cyclery/Territorial Brewing/Giant Bicycles Racing Team 1:12:12.7 11.63

5
437 Jonathon Russell Bike League 1:15:53.8 11.07

6
434 Jason Dellinger Assenmacher's 1:16:36.1 10.97


Division: Sport Men 45-49

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
513 Dave Korte Simple Mortgage 1:09:17.8 12.12

2
443 Michael Reeves R2R Racing 1:12:08.4 11.65

3
441 Max Mage KLM/Cold Stone 1:13:01.6 11.50

4
519 Bill Ball Iott Seed Farm 1:14:21.8 11.30

5
440 Willam Burt 1:15:05.5 11.19

6
438 Derek Beaumont R2R 1:16:26.4 10.99

7
439 David Benit 1:26:05.9 9.76

8
541 Dean Hubbard Cross Country Cycle 1:29:23.4 9.40

9
442 Fred McGill 2:29:43.8 5.61
DNS 444 Wade Robbins


Division: Sport Men 50-59

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
445 Brian Bender Terry's cycle alma 1:09:04.8 12.16

2
450 Todd Wanley 1:10:39.3 11.89

3
446 Bob Cooper EPIC Mountain Bike 1:14:01.3 11.35

4
448 Ned Niemi EPIC Mountain Bike 1:16:36.5 10.97

5
447 Randy Lange Hammer Nutrition/Macomb Bike 1:20:56.7 10.38

6
509 Patrick Helsel Grand Rapids Bicycle Company 1:28:18.5 9.51

7
449 Jeyasuria Pancharatnam 1:42:12.7 8.22


Division: Sport Men 60-69

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
521 Steven Tiles Freewheeler Racing 1:13:14.1 11.47

2
456 Wesley Watt Sweet Bikes/Alpenhaus 1:14:41.1 11.25

3
452 Malcolm Fox 1:15:19.4 11.15

4
457 Thomas Welch NCCS?Derailed 1:17:35.7 10.83

5
453 bill lindhout cross country cycles 1:18:32.5 10.70

6
455 Joe Reddy 1:26:07.4 9.75

7
451 Dan Bishop Chain Reaction 1:26:48.9 9.68

8
454 william lucas 1:35:33.7 8.79


Division: Sport Men 70 and Over

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
459 Niel Scharphorn Sr. Freewheeler Racing 1:17:12.5 10.88

2
508 Peter Johnson Freewheeler Racing 1:17:27.0 10.85

3
520 Steve Smigiel Speed merchants 1:21:14.6 10.34

4
458 dennis dunlap 1:57:01.7 7.18


Division: Sport Women 39 and Under

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
467 Teresa Morgan EPIC Mountain Bike 1:17:15.6 10.87

2
575 Alicia Trevino Stubway 1:21:09.0 10.35

3
465 Dawn Cooper EPIC Mountain Bike 1:26:27.5 9.72


Division: Sport Women 40 and Over

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
572 Jessica Schwab 1:16:42.8 10.95

2
470 joni sommerville McLain Race Team 1:23:40.1 10.04

3
469 Lisa Piskin Liv Giant/Village Bike 1:26:29.9 9.71

4
468 Laura Piippo Grand Rapids Bicycle Company 1:36:44.1 8.68

Division: Beginner Men Clydesdale

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
499 Sam Ball Ball Construction ��� 43:57.4 12.29

2
506 Brian Martin ��� 46:02.8 11.73

3
501 Michael Miller Custer Cyclery / Territorial Brewing / Giant ��� 46:54.1 11.51

4
502 Anas Orfali ��� 48:25.2 11.15

5
551 Bill Drury III ��� 49:11.7 10.98

6
500 Kevin Galbavi TEAM SPIN BICYCLE SHOP ��� 51:46.7 10.43


Division: Beginner Men 11-14

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
552 Easton Foster Custer Cyclery / ��� 44:56.7 12.02

2
477 Hunter Frank RBS Cycling Team ��� 45:25.6 11.89

3
480 Griffin Schwab Hagerty ��� 45:50.5 11.78

4
482 Peter Worden III Hagerty Cycling ��� 48:43.1 11.08

5
481 John Withers Freewheeler Racing ��� 50:46.2 10.64

6
478 Haydon Frehr ��� 51:06.8 10.57

7
476 Brick Ball Ball Construction 1:01:50.0 8.73
DNF 479 Quincy Lalone


Division: Beginner Men 19-29

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
484 Kyle Jenkins ��� 41:13.4 13.10

2
485 William Stroo ��� 45:54.6 11.76

3
547 Valentino Negovani ��� 58:58.7 9.16


Division: Beginner Men 30-39

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
534 Eric Schaar Elephant Warrior Cycling ��� 43:10.1 12.51

2
518 Matthew Yakel ��� 45:04.4 11.98

3
488 Chad westhouse Speed merchants ��� 46:27.8 11.63

4
486 William Duncan ��� 47:10.4 11.45

5
487 BRYAN ROWLEY ROWLEYS POWERSPORTS ��� 54:54.9 9.84


Division: Beginner Men 40-49

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
493 Brett Miller TEAM SPIN Bicycle Shop ��� 41:17.2 13.08

2
492 Doug Hicks Doug's Garage & Off Road Center ��� 42:05.0 12.83

3
489 Ray Aldrich Jr MPI - Main Street Bicycles ��� 42:46.7 12.63

4
490 Robert Cline R2R racing ��� 47:46.9 11.30

5
491 John Frehr ��� 49:01.2 11.02

6
495 matthew shafer R2R Racing ��� 51:12.7 10.55

7
494 Larry Rodriguez ��� 54:43.7 9.87

8
577 Sean Robb ��� 58:43.4 9.20


Division: Beginner Men 50 and Over

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
530 Darren Matthews Team Naz/Hometown Bike ��� 43:54.6 12.30

2
538 Robert Straw R2R Racing ��� 44:56.9 12.02

3
507 Russell Martin ��� 47:11.4 11.44

4
498 Robert Kidd ��� 47:57.1 11.26

5
548 Mike Ball Ball Construction ��� 48:35.5 11.11

6
496 John Harrington ��� 50:24.3 10.71

7
550 Mike McLosky ��� 56:39.4 9.53

8
561 Marty Zahm Main Street Racing 1:22:41.9 6.53
DNS 497 Kevin Hayes


Division: Beginner Women 11-14

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
503 Jordan Withers Freewheeler Racing 1:20:28.1 6.71


Division: Beginner Women 19 and Over

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
514 Jessi Arkwright ��� 49:42.4 10.87

2
525 Diana Skinner ��� 53:51.4 10.03

3
504 Cathy Frank RBS Cycling Team ��� 58:41.0 9.20

4
505 Claire Kaisler 1:06:41.2 8.10


Division: Beginner Boys and Girls 10 and Under

Position
Bib # Name Team Name Elapsed Time MPH

1
560 Logan Smith Main Street Racing 1:14:45.6 7.22
DNF 557 Ian Combs