trail_race_graphic_with_logo.jpg

2015 Timber Trail Races - RESULTS

Age Group Results

September 20, 2015


Results By MMCC and Race Management Systems, Inc.


Half Marathon Men: Top Finishers 45-49 50-54 60-64 65-99
Half Marathon Women: Top Finishers 0-14 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-99
10K Run Men: Top Finishers 15-19 35-39 40-44 55-59 60-64 65-99
10K Run Women: Top Finishers 25-29 30-34 60-64
5K Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 30-34 35-39 45-49 55-59 60-64 65-99
5K Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
5K Walk Men: 0-99
5K Walk Women: 0-99
MMCC X-Country Team Men: 0-99
MMCC X-Country Team Women: 0-99

Half Marathon

Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Linda Nartker Midland MI 109 55 7 2:07:13.3
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nicole Taylor Clare MI 113 13 13 2:23:22.5
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Carol Taylor Clare MI 112 34 4 1:51:59.8
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Deanna Losey Harrison MI 105 35 5 1:58:06.5
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tina Droomer Clare MI 116 40 8 2:11:24.6
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Elfie Robertson Lake City MI 110 47 9 2:12:21.2
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Melanie Conway Harrison MI 102 55 14 2:34:55.0
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Susan Rook Holt MI 111 63 11 2:20:38.9
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Melodie Maxfield Oxford MI 106 66 12 2:22:07.0
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Paul Aufdemberge Redford MI 101 50 1 1:29:53.1
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Roger Yob Clare MI 117 48 2 1:44:27.0
2 Tom Close Waterford MI 118 48 10 2:16:04.6
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Greg Mills Bellaire MI 108 54 3 1:44:47.0
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Wertz St Louis MI 115 60 6 2:04:41.8
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gregory Maxfield Oxford MI 107 65 15 2:35:44.6
 

10K Run

Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeanne Aufdemberge Redford MI 301 51 12 1:09:50.0
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kelli Fitzpatrick Harrison MI 314 28 11 1:06:34.7
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rachel Carrico Waterford MI 304 31 9 1:03:45.9
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Doris Maxfield Linden MI 311 62 13 1:22:35.1
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jason McBride Mount Pleasant MI 309 40 3 52:04.9
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jacob Aufdemberge Redford MI 302 15 4 52:05.5
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Simon Mount Pleasant MI 313 39 1 42:54.2
2 Andrew Coulson Harrison MI 305 39 2 47:49.1
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 James Schmidt Saginaw MI 306 40 5 58:24.1
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Eduardo Sibils Kentwood MI 307 59 7 1:00:49.8
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeffrey Nash Harrison MI 310 61 6 58:31.4
2 Steve Maxfield Linden MI 312 62 10 1:04:13.8
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Bruce Yuille Marysville MI 308 68 8 1:01:08.7
 

5K Run

Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Judi Graves Beaverton MI 615 50 12 29:56.0
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Caroline Brown Mt Pleasant MI 603 12 29 37:03.1
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Anna Ferman Harrison MI 636 16 5 22:58.2
2 Kim Howson Midland MI 619 18 21 33:39.1
3 Elena Nartker Midland MI 627 18 22 33:39.4
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Claire Kaisler Harrison MI 622 25 7 26:00.0
2 Kylee Berger Harrison MI 602 26 16 31:59.0
3 Karyn Tomczyk Harrison MI 633 28 39 46:08.5
4 Megan Goetz St.Louis MI 613 26 41 51:56.0
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Megan Gibson Grand Rapids MI 612 30 6 25:57.5
2 Shannon Farr St. Louis MI 611 32 19 32:23.0
3 Jessica Stark Kingsley MI 641 31 24 33:40.8
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kelly Pierprzyk Harrison MI 635 36 13 30:09.5
2 Karen Lehr Mt Pleasant MI 625 39 18 32:14.4
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Denise Brown Mt Pleasant MI 604 44 15 31:51.0
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jodi Cronk Prudenville MI 605 45 17 32:08.6
2 Jenny Beemer-Fritzinger Harrison MI 601 45 32 39:33.6
3 Jennifer Diederich Harrison MI 607 45 40 47:48.3
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Teresa Datz-Siegel Midland MI 606 53 27 34:13.7
2 Terresa Slocum Clare MI 631 52 34 39:54.3
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sandra Janetzke East Lansing MI 621 59 25 33:44.3
2 Cindy Lombard Shepherd MI 638 58 37 43:13.2
3 Denise Goetz St.Louis MI 614 58 42 52:13.9
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Patricia Morley Gladwin MI 626 64 35 40:12.5
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Daniel Gibson Alma MI 639 54 3 21:52.6
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Eric Stark Kingsley MI 640 5 20 33:37.9
2 Anthony Taylor II Clare MI 632 11 28 34:28.1
3 Alex Hyma Jenison MI 620 11 31 39:18.1
4 Ezekiel Schmidt Saginaw MI 629 8 33 39:45.4
5 Lucas Diederich Harrison MI 609 10 38 44:55.4
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Connor Graves Beaverton MI 617 15 1 20:44.3
2 Logan Graves Beaverton MI 616 17 4 22:57.9
3 Tyler Schmidt Saginaw MI 630 19 23 33:40.3
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Schmidt Saginaw MI 628 21 14 30:11.9
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brian Farr St. Louis MI 610 31 2 21:12.4
2 Jeremy Zebrowski Clare MI 643 34 26 33:47.3
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sam Pechacek Clare MI 642 38 8 26:00.3
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Chris Wiggins Prudenville MI 634 46 10 26:31.8
2 Todd Diederich Harrison MI 608 45 36 42:56.2
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rex Lombard Shepherd MI 637 56 11 29:24.1
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Larry Kindel St Charles MI 624 63 30 39:14.3
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Thomas Hammond Okemos MI 618 68 9 26:27.0
2 Al Kindel Freeland MI 623 70 43 56:32.5
 

5K Walk

Top

Females

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Alissa Larkin Merritt MI 527 36 4 42:24.4
2 Shannon Souden Saginaw MI 525 29 5 43:16.4
3 Dayna Gorman Gladwin MI 504 23 6 44:09.8
4 Gail Gorman Gladwin MI 505 54 7 44:46.4
5 Sandra Kindel St Charles MI 507 63 10 49:37.0
6 Catherine Taft Coleman MI 517 8 11 50:34.4
7 Margie Dill Midland MI 503 59 12 50:47.6
8 Robin Mosher Marion MI 509 59 13 54:29.7
9 Pattie Wardwell Farwell MI 520 57 14 54:53.0
10 Janice Talkington Saginaw MI 518 64 15 55:43.8
11 Patti Moreau Roscommon MI 529 62 17 56:34.9
12 Cynthia Schmidt Merrill MI 514 19 18 58:25.7
13 Brittany Bell Saginaw MI 501 20 19 58:26.7
14 Keira Schnidt Saginaw MI 523 7 21 59:22.2
15 Paula Myers Clare MI 511 57 22 1:02:13.0
16 Alisha Schmidt Saginaw MI 513 16 25 1:18:59.0
17 Chelsea O'Deay Saginaw MI 512 17 26 1:18:59.5
18 Rebecca See Gladwin MI 516 21 27 1:47:16.8
Top

Males

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Shane Larkin Merritt MI 526 44 1 31:40.8
2 Ron Morley Gladwin MI 508 65 2 41:20.5
3 Dave Thurston Fowler MI 521 67 3 41:25.8
4 Ron Gorman Gladwin MI 506 55 8 44:46.9
5 Ryan Schmidt Saginaw MI 515 11 9 49:09.0
6 Tom Moreau Roscommon MI 528 62 16 56:32.0
7 Johnie Schmidt Saginaw MI 524 41 20 58:53.2
8 Curtis Myers Clare MI 510 58 23 1:02:14.0
9 Devon Shaw Saginaw MI 522 13 24 1:06:33.0
10 Frank Taylor Farwell MI 519 54 28 1:47:22.8
11 Edwin Brannam Gladwin MI 502 37 29 1:47:30.1
 

MMCC X-Country Team

Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Amanda Bajena St Louis MI 596 20 2 26:17.9
2 Mary Pierce Alma MI 599 21 4 26:30.9
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jacob Ellsworth Ithaca MI 597 18 1 22:09.3
2 Nicolas Snider Remus MI 600 25 3 26:24.1
3 Noah Hoag Ithaca MI 598 18 5 27:52.2
 
Back to the top